Arbejdsophold

 

Ski-guide, bartender, drueplukker, opvasker, kontorhjælp, stagiaire, barnepige m/k, crew på en privat lystyacht eller noget helt andet? Du kan altid tage ud i en kortere eller længere periode og arbejde.

 

Hvad gør du?

Du skal selv arrangere opholdet og sørge for at de praktiske ting er i orden. Du får normalt løn, men det er som regel kun minimumslønnen i det land, du er.


Du kan søge efter et arbejde på internettet (de udenlandske søgemaskiner) eller kontakte landets kulturinstitut for flere oplysninger (British Council, Goethe-Instituttet, det franske kulturinstitut, det italienske kulturinstitut).

 

Du kan også kontakte arbejdsformidlingen i landet eller spørge en Eures-vejleder på dit lokale Jobcenter herhjemme.

 

Andre muligheder

  • Tag et kort kursus og bliv rejseleder for danske rejseselskaber hos Service&Co eller hos Star Tour.
  • Om mulighederne på skisportssteder:
    www.skisport.dk Dansk side med jobtilbud i danske firmaer
    www.seasonworkers.com Her kan du søge både på land og jobtype
    www.overseasjobcentre.co.uk Sæson hele året? Find jobtilbud i hele verden
    www.anyworkanywhere.com Alle typer job - ikke kun for skiløbere!
    www.skiconnection.co.uk Online jobsøgning
    www.resortjobs.com Jobs i resorts, "feriebyer"
    www.seasonal-jobs.com Vælg ski- and snowsport Industry i søgningen
    www.onthemountain.ch For de erfarne
    www.bergfex.at Jobs i de tysktalende lande - siden er kun på tysk!
    www.hoteljob-schweiz.de Hoteljobs - siden er kun på tysk og fransk!
  • Du har også mulighed for at blive skibums og tjene penge som skiinstruktør. Højskolen Østersøen tilbyder 16 ugers forberedende undervisning (bl.a. i tysk) samt hjælp til jobsøgning i flere lande, eksempelvis Østrig.
  • Om mulighederne for at arbejde som besætningsmedlem på store private lystyachter har Daniel Corell lavet en hjemmeside baseret på egne oplevelser og erfaringer. Her er mange gode oplysninger og links - og lønnen er god! Højskolen Østersøen tilbyder ligeledes et 12-ugers program, der forbereder dig specifikt til arbejdet på et krydstogtskib med et tjenerkursus og tyskundervisning.
  • Læs mere om stagiaireophold.
  • Du kan kombinere sprogundervisning med arbejde på hotel og restaurant
  • Du kan også få inspiration til ophold i hele verden på pickingjobs, på seasonworkers, på seasonal-jobs, på seasonalemployment, på coolworks, på hotrecruit, på overseas job centre, på working holidays, på eurosummerjobs, på anyworkanywhere eller på summerjobs.
  • Hvis du er særligt interesseret i økologi, er det muligt at få arbejde på økologiske landbrug via organisationen World-Wide Opportunities On Organic Farms. Du skal være opmærksom på, at det er umuligt at opnå en arbejdstilladelse i USA, og at det er ulovligt at WWOOFe i USA på et turistvisum, selvom det er det du opfordres til via deres hjemmeside. WWOOFing er altså IKKE en lovlig mulighed i USA.
  • EXIS arrangerer ophold i Grand Canyon, hvor du arbejder med naturpleje. 
  • AgriVenture og FarmALOTT arrangerer ophold med arbejde i landbruget og hvor man bor hos en familie.
  • Der findes særlige muligheder i Norden. Nordjobb er et program der giver tilskud til unge mellem 18 og 26 der ønsker at arbejde i et af de andre nordiske lande i sommerferien, i mindst 4 uger. Man får løn og logi stillet til rådighed.
  • Australien og New Zealand er populære rejsemål, og et Working Holiday visum giver ret til arbejde i 12 måneder, dog højst 3 måneder for samme arbejdsgiver. Man skal være mellem 18 og 30 år, og det primære mål med opholdet skal være ferie. Derudover skal man have penge nok til at kunne klare sig den første tid (AUD 5000/NZD 4200). MyPlanet Denmark hjælper med det praktiske mod betaling.
  • Alott arrangerer primært working holiday ophold i Australien, New Zealand, USA, Canada, Kina og det sydlige Afrika, men tilbyder også hjælp med andre former for udlandsophold såsom studier, au pair eller sprogrejser.
  • Village Camp søger jævnligt unge til at arbejde i sommer-lejre for familier.
  • Job i Alperne har jobs både sommer og vinter som for eksempel tjener, au pair eller chauffør. Det er en fordel hvis du taler fransk, tysk eller italiensk.
  • Hoteljob.at Hoteljobs i Østrig - siden er kun på tysk!
  • www.anpe.fr Kun hoteljobs i Frankrig - siden er kun på fransk! 
  • Du kan også arbejde på et dansk callcenter på Filippinerne samtidig med, at du eventuelt udfører frivilligt arbejde med gadebørn i fritiden.

 

 
Styrelsen for International Uddannelse | Fiolstræde 44 | 1171 København K | Tlf 33 95 70 00 | Fax 33 95 70 01 | iu@iu.dk